Nyt fokus på risici i årets klimaprogram

Publiceret 30-09-2026

Årets klimaprogram er et kasseeftersyn og indeholder en ny analyse af usikkerheder af de væsentligste bidrag til Danmarks reduktioner af drivhusgasser frem mod 2030 og 2035, hvor implementeringen følges tættere. Samtidig er der en plan, der sikrer, at nødvendige beslutninger kan træffes i tide for at nå klimamålene.

Klimaprogram 2026 dykker ned i graden og typen af usikkerheder i forhold til de skønne reduktioner - sektor for sektor. Og analysen skal give et bedre grundlag for at identificere, hvor der vurderes at være størst behov for at følge udviklingen tæt.

Dette klimaprogram er også det første, hvor regeringen ser frem mod et klimamål i 2035. Her har regeringen hævet ambitionerne til mindst 85 pct. reduktion i 2035 i forhold til 1990. Derudover skal klimaneutraliteten fremrykkes fra 2050 til 2045, og i 2050 skal Danmark optage flere drivhusgasser, end vi udleder.

”Vi er kommet et godt stykke ad vejen, men vi er ikke i mål. Vi kan ane vejen til 2030, men med en margen på 0,4 millioner ton CO2, så skal der altså ikke mange forsinkelser til, før den margen er væk. Derfor skal vi følge implementeringen langt tættere og kunne handle, før tiden løber fra os. Og så er der landbruget, for lige nu står landbruget ikke til at nå sit klimamål, og det er ikke godt nok. Landbrugsmålet skal nås. Det står ikke til diskussion. Samtidig skal vi allerede nu se videre mod 2035 og et klimaneutralt Danmark. Klimakamp er frihedskamp, og vi skal ikke blive den generation, der vidste det hele, men gjorde for lidt,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa. 

Udover at kortlægge de største implementeringsrisici har regeringen en plan, der bidrager til at sikre, at de nødvendige beslutninger træffes i tide.

I Klimastatus og -fremskrivning 2026, som nu er udgivet i endelig udgave, skønnes det, at 2030-målet opfyldes med en margen på 0,4 millioner ton CO2e. Det er et fald på 1,1 millioner ton CO2e fra Klimastatus og -fremskrivning 2025.

Danmarks årlige udledninger skønnes i 2025 reduceret med ca. 45 millioner ton CO2e siden 1990. Det svarer til, hvad en skov på omkring tre gange Danmarks størrelse kan optage på et år eller udledningen fra 18 millioner benzin- og dieselbiler.

Det viser, at udledningen er på vej ned. Men fremadrettet kommer der med Klimaprogrammet endnu mere fokus på de usikkerheder og risici, der skal holdes øje med, for at sikre, at Danmark også når de klimamål, der er sat.

Se pjecen Klimahandling 2026 her
Se Klimaprogram 2026 her

Kontakt
📞 Pressen kan kontakte +45 41 72 38 05 (modtager ikke sms) for yderligere oplysninger

Fakta om Klimaprogram 2026

  • Regeringen vurderer med Klimaprogram 2026, at det kan anskueliggøres, at klimalovens mål om 70 pct. reduktion i 2030 nås.
  • Regeringen vurderer, at det er anskueliggjort, at både det juridisk bindende klimamål for 2035 på 82 pct. reduktion og målsætningen om 85 pct. reduktion i 2035 nås.
  • Ifølge Klimastatus og -fremskrivning 2026 skønnes Danmarks 2030-mål opfyldt med en margen på 0,4 mio. ton CO2e.
  • Det er et fald fra sidste år på 1,1 mio. ton CO2e.
  • Ifølge Klimastatus og -fremskrivning 2026 skønnes det bindende landbrugsmål om en reduktion på 55-65 pct. af udledningen fra land- og skovbrugssektoren i 2030 ikke at nås.

Relaterede nyheder

Temaer

Ungeklimarådet

Ungeklimarådet skal bringe nytænkning ind i dansk klimapolitik.

Ungeklimarådet

Klimastatus og –fremskrivning

Klimastatus og -fremskrivning (KF) er KEFM’s årlige udgivelse, der skal sikre en løbende opfølgning på, om klimaindsatsen understøtter opfyldelsen af klimalovens målsætning om, at Danmarks udledning af drivhusgasser skal reduceres.

Klimastatus og –fremskrivning